Багатовекторна «кістка» хитрої «Самопомочі» в горлі Порошенка

4


Багатовекторна «кістка» хитрої «Самопомочі» в горлі Порошенка

Знову на Львівщині набирає обертів сміттєвий скандал. То селяни перекривають дорогу, то громади відмовляються давати дозвіл на будівництво заводу з переробки сміття, то говорять, що Львову не дадуть грошей на його будівництво.

«Банкова мочить Садового», – шепочуться в кулуарах містечкові й верховні політики.

«Підпал» сміттєзвалища з подальшою активною дискредитацією всіма ЗМІ мера Львова Андрія Садового, затримання двох обласних депутатів партії «Об’єднання «Самопоміч» під час отримання хабарів, тиск на фракцію в парламенті – це прямі свідчення того, що хтось усемогутній дав команду: «Фас!». Банкова відкрила сезон полювання на львівських а-ля опозиціонерів.

І тут немає ні сарказму, ні іронії. «Самопоміч», яка для пересічного українця чітко асоціюється зі Львовом, дійсно нині опинилася в опозиції. Чи сама себе туди загнала. Немає значення. Полювання справді відкрито. Й основною причиною цього є позиція партії щодо внесення змін до Конституції України, які запропонував Президент Петро Порошенко.

На думку представників «Самопомочі», такі зміни «нівелюють принципи місцевого самоврядування і несуть загрозу для узаконення діяльності терористичних угрупувань, що підтримуються державою-агресором». Перекладаючи на людську мову – відкривають шлях до федералізації країни. А це для партії, яка родом з Галичини, принципова позиція. Україна від Сяну до Дону для галичан є такою самою цінністю, як віра в Бога.

Правду кажучи, Банкова насправді має потрібну конституційну більшість у парламенті, щоб проголосувати за ці зміни. Колишні «регіонали» радо підтримають цю ідею. Проте «партнери» з Майдану обіцяють голосувати тільки разом із «Самопоміччю». Вони розуміють, що в іншому разі можна легко стати офірним цапом, і кмітлива «Самопоміч» на своїй принциповості швидко заробить політичні дивіденди, а тут гляди – і до президентського крісла для Андрія Івановича недалеко.

Щоб змусити львів’ян бути поступливішими, по всій владній вертикалі пішла вказівка тиснути на членів партії та дискредитувати їх. А губернатора Львівщини навіть обіцяють відправити в заслання в Станіславів, якщо ця боротьба не набере ознак справжньої. Тут своє плече, а радше ногу, готові підставити відомі нардепи-бенефіціари БПП у Львівській області.

З одного боку, така тактика мала б поборювати політичних конкурентів (вибори ж не за горами), а з іншого – усе ж таки Президент змушений виконати обіцяне сильним цього світу і реформувати Україну, зробивши її федеративною державою. І тут річ не тільки в Москві й Липецьку. Захід справді переконаний: якщо Україна не стане федералізацією, то розпад країни неминучий. Тому сценарій Вашингтона та Берліна для Порошенка менше зло, ніж утрата капіталів та довга війна. Але втопитись у цьому геополітичному болоті повинні всі парламентські партії разом. Бо інакше той, хто вчасно покине «Титанік» Верховної Ради, має всі шанси перемогти в майбутньому на всіх можливих і не можливих виборах.

Так усе виглядає на перший погляд. Але одне бути лідером народу на екскаваторі, а інше – у президентському кріслі. Такий самий шлях пройшов і Віктор Федорович, який, будучи для Кремля «бригадиром», заявив, що він – президент. «Батя (чи Обама – кому як подобається), я стараюсь», – відповідає нині Банкова на питання сильних світу цього, заганяючи норовливу «Самопоміч» у стійло загального «одобрямсу» змін до Конституції. І для ілюстрації називають кошти, потрачені на контркандидатів Андрія Івановича, сотні літрів пального на «підпал» Грибовицького сміттєзвалища, кількість кримінальних справ проти 72-річного керівника ЛКП «Збиранка» й архітектора Чаплінського, відеофіксація хабара лікарю-депутату, який був у відпустці, а гроші брав на купівлю медикаментів, і десятки спецоперацій з перекриття доріг, щоб не випустити сміття з міста Львова, тощо.

Цю боротьбу переносять на всі рівні. Одні – за «Самопоміч», інші – проти. Одні беруть гроші на проекти з її дискредитації, інші – ні. Одні – за Президента, інші – за Садового. Одні – за сміттєпереробний завод, інші – проти (ну, поки не проплатили позицію «за»).

А тим часом проект «Федералізація» відкладають, бо хитрі галичани, як завжди: гроші взяли і кинули. Їм у носі київська тактика. Вони мають свою стратегію. Андрій Іванович ще має вдосталь часу і грошей, щоб перезимувати за Збручем не одну виборчу кампанію.

У мовознавстві є поняття «антоніми». У семантичному полі вони розташовуються на протилежних полюсах, виражаються тією ж частиною мови і позначають однорідні явища, тобто явища одного плану. Немає нині більш однорідних явищ в українській політиці, як БПП і «Самопоміч». Попри позірне ворогування для наївних партійних низів, ці дві політичні сили сформували більшість у Львівській міській та обласній радах.

Представники БПП у парламенті є найбільшими бенефіціарами міського бюджету. Вони спільно керують державними підприємствами на Львівщині (приклад аеропорту ім. Данила Галицького), працевлаштовують одне в одного своїх помічників (приклад керівника ДАБІ, який був помічником нардепа з фракції «Народний фронт», з крила БПП), продають місту піскосуміш зі своїх кар’єрів, «пиляють» комунальні замовлення тощо.

А випадками з «хабаром» лікарю Савчину не тільки чистять партійні ряди, а й мобілізовують електорат. Можливо, публічно даючи гнівну відсіч: «Наших б’ють, даємо здачу», тихцем застосовують принцип «Бий своїх, щоб чужі боялись». Бо хто ж повірить, що для того, щоб дискредитувати «Самопоміч», слабку ланку знайшли лише у 8-й міській клінічній лікарні Львова. Це – як з гармати стріляти по горобцях. А одночасно й демонструють, що з «Самопоміччю» дійсно «активно» борються. Ну, принаймні таку виставу показують народові й жертводавцям з МВФ. Класичний сценарій: «Хліба і видовищ!».

І перш ніж засуджувати центральну київську владу за тиск на «Самопоміч» або ж роздумувати, чи брати участь у блокуванні вивозу сміття, слід пам’ятати, що істина тут стара як світ: чоловік та жінка – одна спілка. БПП та «Самопоміч» – брати-близнюки, які просто вирішили всіх розвести у своїй багатовекторній геополітично-фінансовій грі. Принаймні їхні лідери, які на політичній сцені України беззмінно грають свої ролі ось уже років з 20, здатні й не на таке. Це як у тій приказці: «Якби світ знав справжні наміри їхніх благочестивих учинків, він би вжахнувся».

Тому й мусить вдавати гарну міну Петро Порошенко, намагаючись «пережувати» багатовекторну «кістку» політики «Самопомочі». І тут у кожного з гравців за спиною дуля: пан або пропав. Або один тією кісткою вдавиться, або інший її розкусить і проковтне.

Іван МАТКОВСЬКИЙ, спеціально для для Leopolis.news

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Оставить комментарий