«От я зараза така» — як судять Нелю Штепу

3


"От я зараза така" - як судять Нелю Штепу

Судову залу в Харкові, де слухають справу Нелі Штепи, охороняють бійці у масках і з автоматами. Тих, хто входить, перевіряють металошукачем.

У самій кімнаті охорона вже без масок і лише з пістолетами. По черзі вартують скляну вигородку, де перебуває підсудна. І коли вона жестами питає в одного з хлопців, котра година, той спершу дивиться на командира і відповідає тільки після ствердного кивка.

Колишнього мера Слов’янська судять за особливо тяжкі злочини — посягання на територіальну цілісність України і тероризм. Їй загрожує довічне ув’язнення.

Тарута на зв’язку

«Я чую голос Тарути!» – радісно вигукує Неля Штепа, поки судові техніки намагаються налагодити звук. На онлайн-зв’язку із районним судом Харкова екс-губернатор Донецької області, свідок з боку захисту.

З різних причин допит Сергія Тарути кілька разів відкладали, і його свідчень підсудна чекає з особливим хвилюванням.

Для захисту надзвичайно важливі спогади пана Тарути про події весни 2014 року у Слов’янську — Неля Штепа розраховує, що вони її виправдають. Вона стверджує: тодішній очільник Донеччини фактично дав їй карт-бланш на співпрацю з сепаратистами.

Я радив, щоб вона йшла, заспокоювала тих, хто захопив будівлі, робила все, щоб запобігти кровопролиттю у Слов’янськуСергій Тарута, колишній голова Донецької ОДА

«Коли бойовики наставили зброю на моїх онуків, невістка зателефонувала Таруті, і він сказав: «Хай говорить, що вони вимагають. А коли закінчиться все, я скажу, що вона не винувата», — каже пані Штепа. Мова йшла про інтерв’ю російським ЗМІ і публічні заяви та виступи, додає вона.

12 квітня у Слов’янську сепаратисти захопили міський відділ міліції та СБУ. В той день, пригадує Неля Штепа, її в місті не було. І вказівку – повертатися і вжити заходів – вона отримала саме від голови ОДА. Це підтверджує Сергій Тарута: «Я радив, щоб вона йшла, спілкувалась, заспокоювала тих, хто захопив будівлі, робила все можливе, щоб запобігти кровопролиттю у Слов’янську».

Поки адвокат і прокурори ставлять запитання свідкові, Неля Штепа у скляній клітці не сідає ані на мить. Вона нервово смикає сукню і не зводить очей з екрану, хоча на ньому майже нічого не видно.

«Мені сказали, що дуже агресивний натовп вимагає від неї дати інтерв’ю російському виданню і якщо вона це зробить, вони відпустять заручників. Я сказав, якщо людей відпустять і звільнять будівлі, — вона може піти на це заради порятунку тих, хто там захоплений. А я підтверджу цей факт», — чути голос Сергія Тарути.

"От я зараза така" - як судять Нелю ШтепуСправу слухає Червонозаводський районний суд Харкова

«Дякую, Сергію Олексійовичу!» — кричить підсудна, коли допит завершено. Вона з тріумфом дивиться на суддів, наче справді розраховує, що її зараз звільнять. Але засідання продовжується, адвокат монотонно зачитує клопотання, і пані Штепа знесилено сідає на лаву й заплющує очі.

— Вам погано? – моментально реагує суддя, що головує.

— Щось нудить…

— Може, швидку?

— Ні, водички.

Охоронець приносить склянку води, просуває через спеціальне віконечко.

— Пийте, не бійтесь, — коментує суддя. – Це ми купуємо спеціально…

«Ненафарбована й ненакручена»

Неля Штепа швидко оговтується. Відома ексцентричною поведінкою, вона в притаманній їй манері – щирій і невимушеній — коментує те, що виголошується в суді. Час від часу суддя з докором обриває її: «Неля Ігорівна, ви ж серйозна жінка…», але не так суворо, і підсудну це не зупиняє.

Навіщо ви сказали, що в мене двох зубів немає?Неля Штепа

— Що-що там про Путіна було? – питає вона в судді, який зачитує стенограми її публічних виступів. Той гортає сторінки назад, знаходить потрібне місце.

— Ви йому дякували.

— От я зараза така! – визнає пані Штепа.

— Ваша честь, прошу закликати до порядку… — втручається прокурор.

— Так розстріляйте мене, розстріляйте! – вигукує підсудна.

За кілька хвилин суддя доходить до майнового стану звинувачуваної, перераховує її автомобілі.

— Скільки-скільки? Чотири? А ну, які ж? – пані Штепа знов, попри процедуру, звертається до судді.

— «Тойота Ленд Крузер», «Пежо», «Шкода»…

— А, ну це всі, що були в мене за весь час. Я їх давно продала, залишилась тільки «Шкода». Так у мене і ЗІЛ був! Чому вони про нього не згадали? Дякую, хоч літака мені не приписали.

Під час оголошення довідки про стан здоров’я, кокетливо бентежиться: «Навіщо ви сказали, що в мене двох зубів немає? Утім, гаразд. Я сама про це говорила – мені їх бойовики вибили».

"От я зараза така" - як судять Нелю ШтепуМер Слов’янська Неля Штепа під час надзвичайного з’їзду Партії регіонів у Донецьку в квітні 2014 року

Два роки слідства й судових розглядів Неля Штепа провела за ґратами у харківському СІЗО. Вона дуже схудла, уважно стежить за зовнішнім виглядом. Яскравий макіяж, оздоблені золотом сукні, обов’язково зачіска й підбори.

Під час засідання з її черевика відривається бантик, і вона відверто сумує й голосно скаржиться хлопцям з охорони.

На одному з попередніх засідань вона переконувала суддів: «Як я могла давати інтерв’ю у спортивному костюмі, ненафарбована, ненакручена?!» Йдеться про відеозапис російських LifeNews і «Комсомольской правды», де Неля Штепа говорила про підтримку Путіна, створення автономії на Сході і перехід під юрисдикцію РФ.

Для колишнього мера Слов’янська її непрезентабельний вигляд — це безперечний доказ того, що її змусили говорити під дулом автомата.

«Все йде, як має бути»

Нелю Штепу звинувачують за двома статтями Кримінального кодексу: посягання на територіальну цілісність України, яке призвело до загибелі людей, і створення терористичної групи.

«Починаючи із 12 квітня 2014 року, користуючись нестабільною ситуацією в державі… Штепа навмисно не вжила всіх можливих заходів щодо забезпечення належної життєдіяльності міста … проте сприяла створенню та діяльності терористичних груп шляхом забезпечення умов для їх створення і діяльності», — йдеться в обвинувальному акті, оголошеному в суді.

Звинувачення наполягає, що дії або бездіяльність підсудної сприяли захопленню міста.

Звинувачувальний акт написаний у дусі шкільного твору. Вільний виклад на темуДмитро Марченко, адвокат Нелі Штепи

За час перебування міста під контролем сепаратистів – від 12 квітня до 5 липня – у Слов’янську загинули 117 людей: від вогнепальних, осколкових і ножових поранень. Список загиблих прокурори зачитували поіменно.

У ньому були імена депутата Горлівської міськради Володимира Рибака й членів екіпажів збитих над Слов’янськом літака й вертольота.

Адвокат Нелі Штепи не вважає звинувачення доведеним.

«Звинувачувальний акт написаний у дусі шкільного твору. Вільний виклад на тему. Якщо людину звинувачують у злочині, то далі має бути: «…що підтверджується тим-то і тим-то». Тут ми цього не бачимо, — сказав ВВС Україна Дмитро Марченко, новий захисник Нелі Штепи. — Усі наші свідки підтвердили, що все, що вона говорила, коли перебувала в полоні – її змусили сказати, погрожуючи зброєю».

Захисник новий – так само як і суддя, що головує.

Попереднього суддю, Дениса Чудовського, звільнили за законом про люстрацію, коли вже була розглянута значна частина справи. Віктор Єжов, якій замінив його в кріслі голови, – земляк Нелі Штепи, з Донеччини. З новим складом суду матеріали провадження почали розглядати з самого початку, наново опитувати свідків та вивчати висновки експертів.

«Поки що все йде, як має бути», — коментує хід судового слухання адвокат, але відмовляється прогнозувати вирок і тривалість розгляду.

Суд має вивчити ще два томи документів, відеозаписи і допитати 30 свідків з боку захисту.

Наступне засідання призначене на 13 вересня. Цього дня Нелі Штепі виповниться 54 роки.

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Оставить комментарий