Питання дитячого паліативу підняли люди мистецтва у виставі «Оскар і рожева пані»

4


За даними Міністерства охорони здоров’я України, у 2013 році паліативної допомоги потребували 17 500 дітей, з них близько 1000 – віком до 1 року, 300 – дітей з онкологічними захворюваннями, 70 — дітей хворих на ВІЛ/СНІД.

Сьогодні більшість маленьких пацієнтів з гострими захворюваннями найчастіше помирають або вдома без якісної паліативної допомоги та належного знеболення, або в реанімаційних відділеннях – відірвані від родини. 

Тому, питання дитячої паліативної допомоги на сьогоднішній день в Україні, зокрема у Чернігові, дуже актуальне і наболіле.

Так, 30 жовтня, у Чернігівському драматичному театрі, пройшла прем’єра унікального арт-проекту «Оскар і рожева пані»,  за мотивами всесвітньо відомого роману Еріка-Еммануеля Шмітта.

Вистава направлена, зокрема, на просвітницьку діяльність з питань дитячого паліативу.

Ініціатором створення арт-проекту стала заслужена артистка України і виконавиця головної ролі Ірма Вітовська. З власного досвіду вона знає, як людям, які тяжко хворіють і вже не є виліковними, необхідні знеболюючі.

Після побаченої фото-виставки у 2011 році «Діти, яких не існує», Вітовська зрозуміла, що питання дитячої паліативу закрите для пересічних громадян. Після цього, вона і «загорілася» питанням створення проекту, який би інформував громадян про існування даної теми. Але, фільм вони б не потягнули, тому вирішили створити виставу.

Фінансується проект за рахунок котів Фонду «Відродження» і прем’єра вистави відбулася у жовтні минулого року.

За словами Ірми Вітковської, їй дуже приємно, що багато людей, після вистави, зацікавилися даним питанням. Серед них і народний депутат від Чернігова Сергій Березенко.

«Театр має соціальний вплив на суспільство», — каже заслужена артистка. Метою театральної вистави стало донести до пересічних громадян, що таке паліатив. А, зібрані кошти від продажу білетів, колектив арт-проекту залишає у кожному місті, де проходить вистава, на Програми розвитку створення паліативних відділень у цьому місті та бригади паліативної допомоги. Наприклад, у Житомирі вони залишили виручених 26 тисяч гривень.

Так само, кошти від вистави, що проходитиме у Чернігівському драмтеатрі, залишаться у місті.

Народний артист України, режисер-постановник вистави Ростислав Держипільський розказав, що в Україні більшість людей навіть не знають, що таке паліативна допомога, хоспіси і т.п. Саме тому, важливо, що багато політиків, видатних людей та звичайних громадян зацікавилися цією темою після вистави.

Владислав Кухар, начальник управління охорони здоров’я Чернігівської міської ради зауважив, що на сьогоднішній день відсутня законодавча база щодо паліативної допомоги дітям. Тому, враховуючи це, дуже важко запустити роботу з цього питання.

Кухар відзначив, що дуже вдячний Чернігівському міському голові Владиславу Атрошенку на народному депутату Сергію Березенку, які запустили дану Програму у Чернігові. «Вони є комунікаторами між владою і громадою у вирішенні цього питання»,- каже Кухар.

Також, за його словами, управління охорони здоров’я підготувало бригаду паліативної допомоги, до якої увійшли не лише меди, а й психологи. Вони проходили навчання в Івано-Франківську. На сьогоднішній день ця бригада працює, але, законодавчо її робота ніяк не визначена, і це є великою проблемою суспільства.

Психолог Чернігівського онкологічного диспансеру Олександр Фіалковський пояснив, що дуже важливим є те, що у бригаді є психологи, адже психологічної допомоги у таких ситуація потребують не лише паліативні діти, а й їх родини.

«Дитячий паліатив – комплексна і багатогранна проблема»,- каже Владислав Кухар. Наразі Чернігів йде шляхом створення бригади амбулаторної допомоги, а ось стаціонар планується створити на базі центру медико-соціальної реабілітації дітей-інвалідів «Відродження».

Як розказав психолог цього центру Євгеній Вітвіцький, таким дітям дуже важливо, що у центрі вони можуть спілкуватися з іншими дітьми. Окрім того, центр вже має кваліфіковані кадри з дитячого паліативу.

На останок Владислав Кухар відмітив, що дуже важливо, що саме представники мистецтва несуть роз’яснення щодо дитячого паліативу. «Ми стукаємося у розуми людей, а мистецтво – у душу»,- відмітив Кухар і висловив своє сподівання, що найближчим часом дане питання буде вирішено на законодавчому рівні.

Ірма Вітковська каже, що за допомогою вистави, вони намагаються змінити відношення людей до смерті. І арт-проект «Оскар і рожева пані» надасть розголос питанню дитячого паліативу і цю тему вже не приховати від суспільства.

Довідково:

«Оскар і Рожева Пані» (Oscar et la dame rose) – це тринадцять щемливих листів безнадійно хворого хлопчика Оскара до Бога. У своїх посланнях приречений малюк благає Всевишнього про милосердя, про радість хоча би в останні дні життя, про гармонію та любов у цілому світі.

Посередником поміж Богом та людьми для Оскара стає дивовижна жінка. Чуйна та духовна людина.

Монологи Оскара, адресовані Богу, та діалоги Оскара з Рожевою Пані складають внутрішній сюжет емоційної та катарсисної книги Еріка-Еммануеля Шмітта, яку сам автор визначив як роман.

Твір вперше опубліковано 2002 року, і він відразу здобув мільйони шанувальників у світі. 2009-го книга видана українською мовою.

Текст «Оскара» став основою для театральних постановок у різних країнах, в основному, у моноформаті. Серед найвідоміших – вистава за участю видатної актриси Аліси Фрейндліх (2004, Санкт-Петербург, реж. В.Пазі).

У 2009 році книга була екранізована – режисером виступив сам автор.

Вже восени 2015 року – вперше – на теренах світового театру саме на українській сцені «Оскар і Рожева Пані» відійшла від звичних форматів моновистави та вистави-дуету. Нова українська сценічна версія на основі «Оскара» пропонує глядачам поліфонічну та багатофігурну театральну композицію. В сценічній практиці світового театру – вперше – саме в українській версії «Оскар» сіпвуснує на межі двох світів: документального та анімаційного.

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Оставить комментарий