Режим Януковича. Чи настане кара за антидержавні злочини?

11


Режим Януковича. Чи настане кара за антидержавні злочини?

У п’ятницю, 28 жовтня в телеефірі прозвучала заява високопоставленої офіційної особи про те, що десятки мільйонів українців самі знали чи відчували: без російської підтримки Янукович позбувся би влади ще наприкінці 2013 року, а Революція гідності закінчилася б без крові.

Про це в ефірі програми «Шустєр LIVE» заявив головний військовий прокурор України Анатолій Матіос. Ща його словами, екс-президент Віктор Янукович і його оточення були змушені продавати державні інтереси України в інтересах РФ, оскільки скарбниця була розграбована. «Ця вся компанія була приречена розвернутися в інтересах сусідньої держави і здавати, продавати державні інтереси», — зазначив Матіос.

За словами головного військового прокурора, в матеріалах по кримінальних справах наближеного до «сім’ї» бізнесмена Сергія Курченка й екс-міністра доходів і зборів України Олександра Клименка є дані, куди пішли гроші російського кредиту, взятого в грудні 2013 року.

«Ми досліджували через казначейство, через інші інструменти, куди ж поділися 3 млрд дол., узяті в борг у Росії, які прийшли вже під час революції… Більше 800 млн дол. були одразу, навіть без заходу в Україну, спрямовані на погашення божевільних боргів з величезними процентними ставками за кредитами України», а інші кошти були спрямовані бюджетникам, причому не всім. «Вдумайтеся, більше 2 млрд дол. були виплачені всім бюджетникам, всім, хто мав відношення до влади, щоб влада встояла. Не було б цього кредиту, революція закінчилася б до Нового року без крові. Але вливання і підтримка тих, хто патологічно грабував державу, дала їм можливість ще протягнути і призвести до трагічних подій», — підкреслив Матіос.

За його словами, високопоставлені чиновники за режиму Януковича «вимивали» державний бюджет, будували за крадені гроші різного ґатунку вертолітні майданчики і садиби, на кшталт «Межигір’я». А стратегічні підприємства тим часом розпродавалися за безцінь пов’язаним із екс-президентом бізнесменам.

Чи існують підстави не вірити головному військовому прокурору? Ні. Ба більше, цілком імовірно, він навіть применшив масштаби втрат від корупції «нагорі» та розкрадання кредитів — адже не всі подробиці «вимивання» та «відмивання» грошей фіксувалися на папері та можуть наразі бути доступні слідству. Певен, читачі «Дня» пам’ятають численні публікації та телевиступи політиків й експертів після Революції гідності, де розказувалося, хто, скільки й куди переправив мільярдів — включно з самим Віктором Федоровичем.

А тим часом ані закону про спецконфіскацію немає, ані арештів усіх тих, хто розкрадав і вивозив з України кошти чи допомагав у цьому, ані гучних судових процесів, які мали б уже давно розпочатися, ані націоналізації без грошової компенсації вкрадених у народу й держави матеріальних активів. І не лише українські пересічні громадяни, а й лідери наших західних партнерів спантеличено чухають потилиці: що це робиться в Україні, що нічого (крім слів, часом дуже гучних) у цій сфері не робиться?

Отож чинній владі не слід дивуватися, що все більше співгромадян відмовляє їй у довірі, що все гучнішають голоси стосовно начебто існуючих таємних домовленостей між представниками минулого і теперішнього режимів, що все вищими й вищими стають рейтинги тих, кого у нас прийнято звати «популістами», зрештою, що все більше і більше стає тих, хто ностальгує за радянськими часами. А разом із тим — уже жорсткішими й жорсткішими стають позиції західних партнерів, які вже безпосередньо почали вирішувати за Україну, яку їй політику в тій чи іншій сфері проводити та які зміни до Конституції запроваджувати.

За цих обставин не допоможе ніяке підняття зарплат і пенсій (цікаво, втім, за які кошти уряд збирається це робити, не маючи у своєму розпорядженні розграбованих у часи Януковича фінансів і матеріальних активів?). Адже не одна владна команда, намагаючись утриматися «нагорі», за два минулі десятиліття робила такі «подарунки», проте наслідками їх стали декілька революційних ситуацій і дві революції — щоправда, не завершені, але…

Але я особисто ніяк не можу зрозуміти: з якого це дива неначе освічені, меткі й удачливі діячі, які нині очолюють Українську державу (що вони мають такі якості, засвідчує хоча би їхня політична та бізнесова кар’єра), ніяк не можуть (чи не хочуть) зрозуміти елементарну річ: існує загальносуспільний попит на чесну та відповідальну владу, на непідкупних суддів, чиновників і міністрів.

А для того, щоб влада справді стала такою, їй слід радикально відмежуватися від минулих режимів, не словом, а ділом подолати їхню негативну спадщину — передусім режиму Кучми, за якого цілеспрямовано створювався кланово-олігархічний лад, і режиму Януковича, за якого цей лад перетворився на диктатуру декількох «обраних» кланів.

Не буде такого відмежування, не спіткає тих, кому це належить, заслужене покарання, — і будь-які, навіть правильно задумані реформи зірвуться через майже тотальну недовіру до влади та через перенесення (існує такий психологічний механізм) на чинний режим усіх злочинів попереднього.

А тим часом головний військовий прокурор Матіос наголосив, що безліч справ, які розслідуються прокуратурою стосовно оточення Януковича, можуть звести в одну справу про державну зраду. Що ж, якщо можна — то треба, чи не так? Бо державна зрада тих, хто нещадно грабував державу, майже знищив її силові структури та відверто працював на користь «сусідів», є таким фактом, не побачити який здатен лише політично сліпий персонаж…

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Оставить комментарий