Бізнес на піску: мільйони поза бюджетним кошиком?

3


Нехитра «схема» на восьми гектарах

Директор регіонального ландшафтного парку «Ніжинський» Сергій Мельникович втомився переймати на заповідній території вантажівки з піском.

За його словами, періодичний видобуток «сипучого золота» відбувається у нелегальному кар’єр єрі поблизу ботанічного заказника місцевого значення «Заячі Сосни». Заказник розташований неподалік села Мала Кошелівка Ніжинського району.

«Мені неодноразово доводилося зупиняти вантажівки із таким нелегальним піском, — розповідає Сергій Мельникович. – Жодних документів водії не мають. У кар’єр єрі пісок також видобувають нелегально, без дозволів».

Директор парку пояснює: щоразу, як він зупиняє піщані ваговози, то викликає правоохоронців, аби ті зафіксували правопорушення.

«Нещодавно зупинив «ГАЗ» із піском, водій представився Володимиром, — пригадує Сергій Мельникович. – Поліцейські, які прибули за моїм викликом, все грамотно нікого – оформили протокол та забрали вантажівку на штраф-майданчик».

Вартість тони кар’єр кар’єрного піску в Ніжині стартує від 80-100 гривень. Відтак, водій за одну ходку може виручити близько 600 гривень, як кажуть, «чистими».

Зрозуміло, що за день вантажівка робить не одну ходку. Очевидно, що на такі об’єднання об’єми існує потреба у робочій силі. Наймають на роботу переважно місцевих, а видобувають пісок, прикриваючись нехитрою схемою.

До речі, про схеми. Експерти розглядають різні схеми нелегального видобутку піску. Найбільш поширені з них пов’язані з видобуванням річкового піску під поглядом розчищення русла водойм, благоустрою територій чи створення пляжу. У «Заячих Соснах» ділки використовують одну з найменш поширених схем, маскуючи видобуток під житлове будівництво. Виглядає все наче б то законно: на ділянці зі значними покладами піску дійсно проводять підготовчі роботи, вирівнюють землю, а паралельно вивозять викопане, як кажуть, «на сторону».

Використання такої схеми є беззаперечним фактом, оскільки кадастровий номер ділянки розміром у вісім гектарів свідчить про вище зазначене цільове призначення.

На думку Сергія Мельниковича, ділянка, можливо, належить одному з місцевих депутатів.

«На місці нелегального видобутку були помічені вантажівки приватного підприємця Сутули, — говорить директор парку. – Видобували Пісок з такою інтенсивністю, що ми не встигали ловити вантажівки. Невідомо, як довго це могло б тривати, якби не нещасний випадок. Одного з працівників завалило піском. Нині там лежить віночок із квітів. Поліція розслідує справу».

Депутатський слід

Це не перший випадок, коли фіксують нелегальний видобуток піску в урочищі «Заячі Сосни». Три роки тому місцеві активісти вже зупиняли вантажівки з «сипучим золотом». Прослідкувавши за однією з них, вони вийшли на слід місцевого «Райавтодору» — саме туди заїхав ваговіз. Перевіривши документи, активісти з’єднання ясували: підприємство мало отримати 1200 тонн піску. Постачальником корисних копалин була особа, яка орендувала в Ніжинському районі землю і мала право на проведення земельних робіт з метою створення ставка під риборозведення. Цією особою виявився один із депутатів Ніжинської міської ради. Наскільки легальним був видобуток корисних копали – питання риторичне. Навряд чи видобувачі малі при собі спецдозвіл Держгеології на користування надрами або гірничий відвід чи погоджений проект видобутку. Головне – для видобування піску має бути виділена земля з відповідним цільовим призначенням. Відтак, вивіз піску з території кар’єр прем’єра є незаконним і порушує правила охорони надр.

За словами директора регіонального ландшафтного парку «Ніжинський» Сергія Мельниковича, пісок, насипаний на земельній ділянці, вбиває всю рослинність.

«Коли вивозять пісок, то нерідко пошкоджують, а подекуди і повністю знищують верхній родючий шар ґрунту. На його відновлення потрібно щонайменше 15 років», — коментує наслідки для екології директор парку.

Інший бік питання – фінансовий. Нелегальне видобування піску насамперед не оподатковується, тобто гроші від його реалізації осідають у кишенях спритних ділків. А могли б наповнювати місцеві бюджети.

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Оставить комментарий