Гернот Ерлер: «нормандський формат» повинен тривати

0


Про очікування від Берліна візиту Петра Порошенка і про те, чи потрібна нова динаміка «нормандської четвірці», DW розповів уповноважений уряду ФРН з питань співпраці з РФ Гернот Ерлер.20 травня президент України Петро Порошенко приїде в Берлін, де відбудеться його зустріч з канцлером ФРН Ангелою Меркель (Angela Merkel). Розмова обіцяє бути хоч і дружнім, але непростим — у Берліна є претензії до Києва. Про деталі DW попросила розповісти уповноваженого уряду ФРН з питань співпраці з РФ Гернота Ерлера (Gernot Erler).

DW: Які очікування у німецької сторони від зустрічі канцлера Меркель і президента Порошенко?

Гернот Ерлер: Вона пройде в традиціях багатьох подібних зустрічей, які були в минулому. Принцип федерального уряду — докладати зусиль для політичного врегулювання українського конфлікту. Це включає контакти як з російською, так і українською сторонами. Тому зрозуміло, яка тема буде стояти на першому плані цих переговорів: реалізація мінських домовленостей.

— А як вважають в Берліні, що саме гальмує мінський процес?
— Сторони конфлікту знову і знову говорять нам, що зацікавлені в реалізації 13 пунктів мінського угоди. Однак звітів ОБСЄ ми бачимо, що в зоні конфлікту кожен день відбувається від 700 до 900 порушень режиму припинення вогню. Місія ОБСЄ 23 квітня втратила вбитими санітара з США. Чотири мирних жителя нещодавно загинули в Авдіївці. Війна триває, так що у Берліна все більше сумнівів у тому, що існує достатня політична воля обох сторін дотримуватися перемир’я.

— Є сумніви в політичній волі як Києва, так і Москви?
— Так. Звіти (ОБСЄ. — Ред.) свідчать, що порушення припинення вогню мають місце з обох сторін. Це суперечить запевненням як Володимира Путіна, так і Петра Порошенка про те, що є бажання дотримуватися угод.

— Обстріл не припиняються, люди гинуть, але яких-небудь істотних змін ситуації на фронті не спостерігається. Чи можна говорити, що конфлікт рухається в напрямку заморожування?

— Ви досить точно описуєте ситуацію на лінії фронту. Однак є політичні зміни. Блокада залізничних шляхів призвела до того, що зараз неможливо вільне переміщення товарів. Відчуження українських підприємств на контрольованих сепаратистами територіях. Почасти це було реакцією на українські дії. Далі, впровадження в обіг рубля (окремих районах. — Ред.) Донецької області. Росія визнала документи, які видають сепаратисти. Це ті події, які нас турбують, оскільки вони віддаляють Донбас від решти України, а також погіршують життя людей. А також вони, звичайно, не відповідають нашим цілям: досягнення політичного врегулювання конфлікту, яке має в підсумку відновити суверенітет України на всій її території.

— А відповідало б замороження конфлікту інтересів Німеччини?
— Питання, а що саме означає «заморожування». Завершити бойові дії — вища мета. А також уникнути смертей, які трапляються щодня або щотижня, і, зрештою, досягти дійсно сталого режиму припинення вогню. Як це називати — «заморожуванням» чи ні — другорядне питання. Головне, щоб зброя замовкло.

— І тут виникає питання про «нормандському форматі». Одним з його учасників був Франсуа Олланд. Тепер на посаді президента Франції його змінив Емманюель Макрон. Чого очікувати від «нормандської четвірки» зараз?

— Перед цим (обранням Макрона. — Ред.) відбулися вибори в Америці. І виникли сумніви, чи не зміниться щось в «нормандському форматі», чи не з’явиться там нова роль для США. Моє враження: зараз існує консенсус, що «нормандський формат», тобто співробітництво Німеччини, Франції, України і Росії в напрямку політичного врегулювання конфлікту, повинен продовжуватися. Я не бачу ніякої проблеми в переході від Олланда до Макрону. Макрон був у Берліні, у нього була можливість підняти це питання в розмові з урядом ФРН. У мене склалося враження, що адміністрація Дональда Трампа не має інтересу брати на себе додаткові завдання в Європі і, швидше в продовження курсу адміністрації Барака Обами, вважає це європейської проблемою, яку повинні вирішувати європейці. Хоча, звичайно, ми завжди дуже детально інформуємо американську сторону.

— За вашими словами, Вашингтон не бажає брати участь у «нормадском форматі». Створюється враження, що Берлін теж не в захваті від цієї ідеї. Це так?

— В Берліні вітають будь-який варіант розвитку процесу, який би привів до великих успіхів, ніж зараз. Але, як я вже сказав, американська сторона не зацікавлена в зміні формату. Це те враження, яке у нас склалося. Я думаю, що це також зрозуміли і в Києві.

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Оставить комментарий