Коментар: Навіщо Алішер Усманов підігріває дискусію про корупцію

0


Виступаючи з відеозверненням до Олексія Навального, мільярдер Алішер Усманов захищає Дмитра Медведєва. Причому зовсім не від критики опозиціонера, вважає Олександр Плющев.Відеозвернення бізнесмена Алішера Усманова до опозиціонеру Олексію Навальному повернуло до порядку денного розслідування Фонду боротьби з корупцією (ФБК). На відміну від багатьох інших випадків, коли гучні звинувачення просто ігнорували, а їх ініціатора навіть не називали на ім’я, на цей раз звична тактика була не просто змінена, а зломлена. Причому дуже художньо.

Пересічному глядачеві здасться, що цей ролик був записаний за ті 12 хвилин, які він іде. Прийшов Усманов, сів у крісло і наговорив те, що накипіло на душі. Ну ще хвилин п’ять — зміцнити на штативі телефон, який, як кажуть, використовувався при записі. Впевнений, автори ролика хотіли, щоб ми саме так це і сприймали.

Якщо придивитися, можна побачити, що ролик знятий єдиним дублем, без склеювань. При цьому мова Алішера Бурхановича дуже складна і правильна з точки зору руського язика, що наводить на думку, що він читає заздалегідь написаний текст телесуфлеру. З іншого боку, інтонації його абсолютно розмовні, ніби ніякого тексту перед ним немає. Від людей, які не займаються виступами професійно, така природна мова «з папірця» вимагає неабиякої підготовки або природного таланту.

Заради експерименту можете спробувати придумати мова хоча б хвилин на п’ять-сім, сісти і наговорити її на відео. Порахуйте, з якого дубля у вас вийде зробити це так само, як вийшло у Усманова. Можна скільки завгодно жартувати над мільярдером, порівнюючи його з модними молодими видеоблогерами, однак так здорово працювати з промовою з них не може практично ніхто, все компенсують свої огріхи монтажем. У тому числі і тому їх ролики рясніють клеєними швами і спецефектами. Завдання для Усманова ускладнювалася ще й очевидною проблемою із зором. Схоже, пару раз суфлер за ним не встиг (так часто буває, коли літери на екрані великі, з-за чого там уміщається зовсім небагато тексту), і він вимовляв спочатку тільки частини слів, майже відразу поправляясь, наприклад «Ти просто не… неук».

Навальний на одній дошці з Усмановим

Все це говорить про те, що виступ Усманова ретельно готувалося, при цьому чималі зусилля змушений був витратити і сам олігарх. Що змусило людину, який орудує мільярдами, спуститися з небес і присвятити час і сили того, щоб бездоганно виглядати в цьому відео? А головне, що взагалі спонукало Усманова вийти в публічну сферу, та ще настільки екзотичним для нього способом? Адже через місяць після фільму «Він вам не Дімон» ЗМІ публікували його перший відповідь.

Навіщо людина, положення якого дозволяє просто ігнорувати випади на свою адресу, докладає таких зусиль? Навіщо він піднімає Навального — у рамках своїх понять — до свого рівня, хоч і принизливою і місцями хамській манері? До того ж робить це тоді, коли тема перестала бути гарячою? Фільм — і навіть фільм про фільм — давно все подивилися, обговорили, перегляди-лайки-шери порахували, акцію провели, навіть першого учасника за її підсумками вже засудили, а сам Він подав на Навального в суд.

Це означає, що збірний Дімон, тобто Дмитро Медведєв і пов’язані з ним цією історією люди, зовсім не хочуть, щоб публічна розмова згортався. Цікаво, що вони не довіряють підтримку цієї дискусії своїм медіаресурсів: телеканалам і журналістам кшталт Солов’йова чи Доренко. Зброя це заіржавіло, і ті просто не в силах підтримувати необхідний градус скандалу: їхні виступи давно вже ніхто не обговорює, особливо в інтернеті. Тому Алішеру Бурхановичу і доводиться виходити самому не прем’єр-міністра на амбразуру кидати. Залишається тільки відповісти на запитання, навіщо підігрівати історію, яка вже переходила з гострої стадії в хронічну, щонайменше до суду.

Галас як захист

В моєї власної особистої, професійної, якщо хочете, історії був скандал, по закінченні якого був звільнений його иницииатор — Михайло Лесин. Весь той час, поки цей епізод тривав, я дивувався, навіщо він його штучно эскалирует. І лише через пару місяців стало ясно, що він використав ситуацію і продовжував її, наскільки міг, щоб стати невразливим — хоча б на якийсь час. В силу неписаною чиновницько-бюрократичної етики поки він «воював», звільнити його не могли, щоб не дати перевагу умовного противника.

Виступ Усманова — це не звернення до Навальному або його аудиторії. Виглядає воно як запрошення продовжити голосна розмова в паузі до суду. А заодно і артпідготовка перед розглядом справи, щоб переконати хоча б невелику частину аудиторії, що виграє він не тільки завдяки послужливість російського правосуддя.

Парадоксальним чином все це на руку і Навальному. Попереду — акція 12 червня, а настільки потужного каталізатора протесту як «Він вам не Дімон» у Навального поки що немає. Виступи заплановані на час іспитів, канікул, надходжень до внз, відпусток і дач. Не стимулюють до виходу на вулицю і стрімко розслідувані та передані до суду кримінальні справи за виступами 26 березня, одне з яких закінчилося реальним терміном. Втім, олігарх, отчитывающий лідера протесту, який посмів звинуватити його у хабарі, — відмінний привід для обговорення в інтернеті, але навряд чи достатній для масових виступів.

Ця новина також на сайті Deutsche Welle.

Facenews

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Оставить комментарий