Новий Верховний суд: кумівство, відсутність присяги та рекомендації від політиків (розслідування)

0


Кандидати в новий Верховний суд України продовжують проходити співбесіди, але так чи прозорий сам процес і всі критерії до кінця зрозумілі самим членам комісії? (Програма «Схеми: корупція в деталях» від 18 травня 2017 року на телеканалі «UA:Перший»)

Новий Верховний суд України буде приймати остаточні рішення як остання, касаційна інстанція. Журналісти програми «Схеми» вирішили перевірити, як проходить процес співбесід саме в цю кримінальну касацію, адже це відділ Верховного суду, який буде розглядати, в тому числі, корупційні злочини. Хто буде виносити остаточний вердикт топ-корупціонерам?

Присяга суддіПід час вивчення досьє кандидатів з’ясувалося, що деякі судді не приносили присягу судді за час Незалежності України. Вони стали суддями ще у часи СРСР.

Світлана Вус, суддя Верховного суду України, кандидат у новий Верховний суд України, приймала присягу ще в Радянському Союзі. Вона пояснила, що в той час судді були народними, їх обирав народ, і присягу тоді ніхто не приносив. Вона вважає, що присяга — всього лише формальність, і роботу роблять однаково і ті судді, хто приносив, і ті, хто не приносив присягу судді.

Валентин Зубар, суддя, теж приносив присягу у 1990 в Радянському Союзі, коли ще не було незалежної України. Валентин стверджує, що присягу давав не країні, а народу України. Але в тексті тієї присяги, яку він приносив, народ України не згадується.

Володимир Британчук, суддя Вищого спеціалізованого суду України, став суддею у часи, коли присягу приймати не потрібно. При виникненні Незалежної України він автоматично продовжив бути суддею, тому що ніяких вказівок і законів з боку законодавчо-виконавчої влади не надходило.

Колишній суддя, член Громадської Ради Доброчесності (ОСД) Михайло Жернаков, дізнався про відсутність присяги у деяких суддів від журналістів. За його словами, це складне питання перехідного періоду в становленні України має бути врегульовано на законодавчому рівні, і всі судді, якщо це буде передбачено, повинні приймати присягу.

Рекомендації від політиківКожен кандидат у Верховний суд мав право у своїй анкеті вказати до п’яти чоловік, які могли б дати рекомендації кандидату. Багато судді вказали політиків і урядовців, і цим посіяли сумніви про незалежність своїх рішень від політичного впливу.

Віктор Остапук, заступник голови апеляційного суду Рівненської області, вказав в анкеті, що його може рекомендувати Верховний суд голова Волинської державної адміністрації Олександр Фидря. Саме в цій області раніше працював суддя. За словами Остапука, Фидря є його земляком, вони з одного району. Але як саме вони познайомилися, він не пам’ятає, як саме Фидря може рекомендувати його, він теж не знає. Просто як людини, сказав Віктор.

Наталія Виннник, голова Літинського районного суду Вінницької області, вказала в анкеті, що її може рекомендувати народний депутат Іван Мельничук. Раніше програма «Схеми» зафіксувала на камери, як депутат Мельничук вставляє картку в гніздо за депутата-сусіда, сина президента Олексія Порошенка. Іван Мельничук є членом антикорупційного комітету парламенту. У разі обрання судді до складу нового Верховного суду вона буде розглядати справи, пов’язані з корупцією топових чиновників уряду. Чи будуть у такому разі рішення судді незалежним від політичного тиску?

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

1
2
Загрузка...