Пенсійна реформа від Кабміну: пільг менше, працювати більше

3


Пенсійний вік не підвищать, вже призначені пенсії осучаснять, пільгові пенсії скасують всім, крім військових, працюючим пенсіонерам пенсії виплатять повністю, а введення особистих пенсійних рахунків знову відкладуть. Це основні положення урядової пенсійної реформи, затвердженої вчора прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом. Законопроект про реформу скоро подадуть у Верховну Раду. Експерти схвалюють пропозиції Кабміну, але кажуть, що очікували більшого. Подробиці пенсійної революції з’ясувала «Сьогодні».

ПРОПОЗИЦІЇ КАБМІНУ. Як повідомив прем’єр, уряд не збирається підвищувати пенсійний вік для тих, хто ще працює. Він, нагадаємо, становить 60 років для чоловіків і 58 років для жінок. Вводиться можливість тим, хто не має хоча б мінімального стажу, що дає право на трудову пенсію (25 років для жінок і 35 років для чоловіків), «докупити» цей стаж, сплативши до Пенсійного фонду страхові внески, але не більше ніж 5 років стажу. Це 704 грн за місяць, 8448 грн за рік або максимум 42 240 грн за 5 років. В якості прикладу Гройсман привів себе.

«Пенсійний вік залишається 60 років для людей, які мають страховий стаж 25 років, — роз’яснив він. — Мені 39 років, маю страховий стаж 23 роки. Через 2 роки я досягну необхідного показника. Є люди, у кого не вистачає стажу самої роботи. І це величезна проблема. Вони зможуть йти на пенсію в 63 роки (при стажі від 15 до 24 років 11 місяців. — Авт.), а якщо у людей менше 15 років страхстажу в 65 років (цю норму Кабмін хоче запровадити з 1 січня 2019-го. — Авт.). Але для більшості громадян, це 70% людей, нічого не зміниться — залишиться 60 років», — зазначив Гройсман.

Для людей, які працюють у шкідливих умовах за списками професій №1 і №2 (це шахтарі, металурги, хіміки та ще кілька десятків професій) поки збережуться і достроковий вихід на пенсію, та інші пільги. При цьому роботодавцям доведеться платити за них підвищені єдині соцвнески, але для самих працівників нічого не зміниться.

А ось вчителів, медиків, доярок, механізаторів, машиністів з 1 січня 2018-го хочуть позбавити можливості виходу на пенсію за вислугою років без права роботи за спеціальністю, якщо людина працювала 30 років і більше і досяг віку 50 років. Також з 2019-го Кабмін пропонує нарешті відкрити особисті накопичувальні пенсійні рахунки для працівників зі списків №1 і №2, не досягли 35 років. Для інших це збираються перенести з 2018-го на 2019-го, хоча ще в березні планувалося введення пенссчетов для всіх 35-річних і молодше. Прем’єр мотивував чергову відстрочку необхідністю спершу досягти бездефіцитності ПФ, чого не вдається зробити вже 10 років жодному Кабміну.

З 1 ЖОВТНЯ. А ось осучаснення пенсій з 1 жовтня буде точно. Уряд планує перераховувати їх щороку з урахуванням інфляції і зростання зарплат. Нагадаємо: пенсії не осучаснювалися 5 років, та їх розмір у громадян з однаковою кількістю страхового стажу і однаковими зарплатами, але різними роками виходу на пенсію може відрізнятися в 2,5 рази. Кабмін обіцяє усунути цю несправедливість, виділивши 12 млрд грн.

Також з цієї дати обіцяють скасувати норму про зниження пенсії на 15% працюючим пенсіонерам. Ще одна можлива «цукерка» — дострокове підвищення соцстандартів з 1 жовтня, а не з 1 грудня. Це дозволить підняти мінімальні пенсії з 1312 до 1373 грн.

ЕКСПЕРТИ. В цілому фахівці позитивно оцінюють програму Кабміну. «Поки уряд виконує обіцянки — осучаснити пенсії з жовтня і не підвищувати пенсвозраст, — сказав екс-заступник голови ПФ Віктор Колбун. — Але сподіваюся, що при подачі законопроекту про пенсійну реформу в ВР депутати внесуть поправки про введення особистих накопичувальних пенссчетов з 1 січня 2018-го. Тягнути далі не можна. На жаль, доводиться йти на непопулярні заходи, на кшталт скасування пільгових пенсій, адже населення старіє, внесків до ПФ недостатньо».

До речі, «соціальний» віце-прем’єр Павло Розенко також підтвердив, що вважає за необхідне їх введення з 2018-го, не чекаючи бездефіцитності ПФ. Інакше, за його словами, через 5-7 років вдасться виплачувати тільки мінімальні пенсії.

А керівник соцпрограм Інституту Соціально-економічних досліджень» Маріанна Онуфрик зазначає: для реалізації накопичувальних рахунків Кабміну потрібно час, напевно, тому запуск 2-го рівня пенсреформы відкладений на 2019-й. «Пропонується впроваджувати накопичувальні пенспрофпрограммы для списків №1 і №2. Для цих осіб буде включена допставка від роботодавців у 15% і 7% ЄСВ відповідно. Причому умова буде працювати для осіб до 35 років. Ці пропозиції торкнуться невеликої кількості працюючих. Можливо, це будуть перші кроки для реалізації повноцінної програми за накопичувальними рахунками. А реалізація проекту на 2019 рік відкладена, очевидно, тому, що необхідно ще створити Госнакопительный фонд, через який система і буде працювати», — зазначає Онуфрик. Також експерт уточнює: хоча концепцію пенсреформы вже схвалили в Кабміні, в неї можуть бути внесені корективи. «Концепція, напрацьована як законопроект буде обговорюватися на Нацраді реформ, а потім, швидше за все, її опублікують, щоб експерти могли внести пропозиції», — говорить вона. За її словами, у Кабміні очікують, що законопроект передадуть у ВР влітку, щоб нардепи могли прийняти його у двох читаннях до завершення сесії в липні.

ПРАВКИ ВІД МВФ. Реформа відповідає меморандуму з МВФ і не викликала заперечень представників Фонду, які прибули на днях до Києва на переговори. Про це повідомив експерт з пенсій РПР Віталій Мельничук. Нагадаємо, раніше була інформація, що Фонд рекомендує підвищити пенсійний вік, а також виступає проти осучаснення пенсій та інших пропозицій Кабміну, наполягаючи на скасуванні дострокового виходу на пенсію деяких категорій працівників. За словами Мельничука, погано, що знову відкладається загальне введення пенсійних рахунків.

А експерт Маріанна Онуфрик каже, що деякі деталі реформи ще будуть обговорюватися з місією МВФ. Зокрема, питання про купівлю страхового стажу: МВФ пропонує встановити поріг не більше двох років, а не п’яти, як пропонує Кабмін. «Сторони сподіваються досягти консенсусу», — зазначила Онуфрик.

Facenews

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Оставить комментарий