Перший зарубіжний візит: чого чекати від Трампа в Саудівській Аравії

0


Першу поїздку за кордон президент США Дональд Трамп здійснить в Ер-Ріяд, де обговорить з саудівцями тему радикального ісламу та військового співробітництва. Чим викликаний такий вибір країни Трампом?Радники Дональда Трампа вже зараз говорять про історичний візит президента США в Саудівську Аравію, який починається в п’ятницю, 19 травня. Трамп — перший після Джиммі Картера господар Білого дому, який здійснює дебютну закордонну поїздку в якості президента не в Канаду чи Мексики, а в Саудівську Аравію. Подалі від будинку і внутрішніх американських проблем — так коментують це рішення експерти.

«Це досить примітний факт, — вважає Елліот Абрамс з Ради з міжнародних відносин (Council on Foreign Relations). — У передвиборній боротьбі Трамп говорив про те, що США вийдуть з усіх конфліктів на Близькому Сході. А зараз він здійснює перший робочий візит саме на Близький Схід».

Мова Трампа проти радикального ісламу

Президент Трамп їде в Саудівську Аравію, щоб там «об’єднати мусульманський світ проти спільного ворога», — наголошується в повідомленні Білого дому. В ході візиту Дональд Трамп проведе переговори з королем Сальманом Аль Саудом та іншими членами саудівської королівської родини, а також візьме участь у зустрічі лідерів країн Перської затоки. Перед її учасниками, а це 50 керівників арабських країн, яких спеціально запросили в Ер-Ріяд, щоб побачитися з президентом США, Трамп має намір виступити з промовою проти радикального ісламу.

Американський лідер, як завжди, у всьому демонструє впевненість. «У Саудівській Аравії я буду розмовляти з лідерами і вимагати, щоб вони боролися проти екстремізму та ненависті, прокладаючи дорогу для мирного майбутнього їх релігії», — підкреслив Трамп. Він переконаний, що в Ер-Ріяді все насправді будуть раді почути його послання.

Фактично керівники країн Перської затоки майже демонструють ентузіазм перед зустріччю з Трампом, всупереч його антиісламським висловлювань у період виборчої кампанії і спроб ввести заборону на в’їзд в США для громадян семи переважно ісламських держав.

Розворот від близькосхідного курсу Обами

«З приходом Трампа в Білий дім, на відміну від його попередника Обами, ми будемо спостерігати повернення до традиційної політики Вашингтона на Близькому Сході», — говорить Ніл Гэрдинер з Heritage Foundation, який консультує американський уряд з питань зовнішньої і внутрішньої політики.

Обама нехтував важливими союзниками США в цьому регіоні, його політика щодо Ірану сприяла погіршенню відносин з Саудівською Аравією, нагадує Гэрдинер. Попередник Трампа постійно критикував Ер-Ріяд за численні порушення прав людини та поширення ісламського фундаменталізму.

«Мета візиту Трампа полягає в тому, щоб відновити співпрацю між США і Саудівською Аравією і запевнити саудівців в тому, що США готові рішуче боротися з дестабілізуючим впливом Ірану в регіоні», — пояснює Гэрдинер. Ер-Ріяд в свою чергу теж прагне до співпраці з Вашингтоном. Саудівці потребують США як гаранта стабільності в регіоні набагато сильніше, ніж Білий дім у них, вважає експерт.

Відмова від курсу Обами

«Відносини Трампа з Саудівською Аравією будуть не такими напруженими, як при Обами. Але це зовсім не обов’язково є плюсом для зовнішньої політики Сполучених Штатів», — вважає Емма Ешфорд з Cato Institut. Для адміністрації Обами було важливо захищати права жінок, права людини і підтримувати громадянське суспільство. Трамп ж однозначно дав зрозуміти, що для нього це не є пріоритетом, додає експерт.

Мова Трампа в Ер-Ріяді, на відміну від його спічу Обами, який виступав у 2009 році в Каїрі, звернена не до всього арабського світу, а лише до його лідерам. І такі теми, як права людини, якщо і будуть порушені, то лише під час переговорів за закритими дверима. І цей підхід, ймовірно, буде основним у політиці Трампа в регіоні, робить висновок Емма Ешфорд.

Що насамперед — зовнішня або внутрішня політика?

Дональд Трамп, який позиціонує себе як майстер укладати угоди, приготував дещо і для своїх прихильників. Очікується, що в ході відвідування президентом Ер-Ріяда буде укладено контракт на продаж зброї Саудівській Аравії на суму в 100 млрд доларів. Ця поїздка показує, що гасло Трампа «Америка насамперед», цілком сумісний з поданнями президента про провідну роль США в світі, вважають радники господаря Білого дому.

«Мова, насамперед, йде про настрої», — констатує Ніл Гэрдинер з Heritage Foundation. Елліот Абрамс у свою чергу вказує на те, наскільки сприятливою повинна бути для Трампа поїздка в дружню Саудівську Аравію. Адже у Вашингтоні зараз тільки й говорять, що про можливі зв’язки нинішнього президента з Росією, звільнення глави ФБР і твітах Трампа. Його успіх в Ер-Ріяді може вплинути на цю атмосферу. «У Саудівській Аравії Дональда Трампа як і раніше розглядають як президента США, з яким хочуть зустрічатися і робити фото», — переконаний Гэрдинер.

Ця новина також на сайті Deutsche Welle.

Facenews

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Оставить комментарий