Російсько-американська ескалація в Сирії: німецькі оцінки

0


Деякі в ФРН вважають, що в сирійському конфлікті починається ендшпіль. DW — з відгуками ЗМІ Німеччині та німецьких експертів на черговий виток загострення ситуації в Сирії.»Нова ступінь ескалації». «Дуель в сирійському небі». «Ще один фронт». Або просто: «Конфронтація». Ось ряд заголовків, під якими у вівторок, 20 червня, німецькі газети публікують статті та коментарі про новий виток конфронтації між Росією і Сполученими Штатами Америки в Сирії. Напередодні винищувач ВПС США F-18 Super Hornet збив сирійський бомбардувальник російського виробництва Су-22. Стривожені і опитані DW німецькі аналітики.

Сигнал Москві і Асаду

Газета Süddeutsche Zeitung нагадує, що з того моменту, коли американський бойовий літак збивав в повітрі машину противника, минуло 18 років. Було це в 1999 році під час балканської кампанії НАТО, коли F-15 ВПС США виграв дуль в небі з югославським винищувачем-перехоплювачем.

В цей раз Вашингтон, за його версією, збив сирійський Су-22 за те, що він в районі Ракки скинув бомби на позиції альянсу сирійської опозиції і курдських формувань «Сил демократичної Сирії» (SDF), що веде збройну боротьбу як з бойовиками «Ісламської держави», так і з армією Асада.

Цей альянс підтримують і озброюють США, які очолюють західну антитерористичну коаліцію. «Коаліція не має наміру вести бойові дії проти сирійського режиму або проти союзних з ним російських і вірних режимові сил, — цитують німецькі газети представника американського військового командування, — але коаліція не буде зволікати, якщо треба захищати себе і партнерів від будь-яких загроз».

Газета Die Welt вважає, що операція ВПС США була покликана в черговий раз підкріпити провідну роль Вашингтона в антитерористичній коаліції, а заодно наравить Асаду і двом його головним союзникам Росії і Ірану — недвозначне послання: не чіпайте тих, кого в сирійському конфлікті ми підтримуємо.

ВПС США під російським прицілом

Збитий СУ-22 став, очевидно, сюрпризом для Москви. Німецька преса звертає увагу на те примітна обставина, що перша реакція міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова була порівняно м’якою. Він лише в загальних фразах закликав США утримуватися від подальших сепаратних дій в Сирії.

Жорсткий відповідь Кремля, зазначає Süddeutsche Zeitung, пішов тільки через деякий час: призупинення комунікаційного каналу між ВПС Росії і США, встановленого для запобігання інцидентів в повітряному просторі Сирії, слова про «акт агресії» і «цинічне порушення суверенітету» Сирії, заяву про те, що надалі всі літальні апарати коаліції, чи то літаки або безпілотники, які оперують на захід від Євфрату, будуть розглядатися як потенційні цілі.

Така «збуджена» реакція Кремля, зазначає Berliner Zeitung, показує, що «американське присутність на сирійському полі бою з президентом Дональдом Трампом суттєво зросла». Газета вважає, що сирійський конфлікт вступає в нову фазу, в якій його учасники готуються до вирішальної сутички за контроль над сходом Сирії після остаточного краху «Ісламської держави».

Схід Сирії — арена ендшпіля

«Схід Сирії стає ареною дострокового ендшпіля, в якому буде вирішуватися не лише питання майбутнього устрою країни, але і на десятиліття встановлюватися співвідношення регіональних сил, — пише оглядач Süddeutsche Zeitung. — Зримі ознаки цього — напади вірних режиму підрозділів на підтримуваних США повстанців з SDF, воюють в Ракка проти ІГ.

За оцінками німецької преси, саме в цьому багатому нафтою, але пустельному регіоні найбільш гостро стикаються інтереси конфліктуючих в Сирії сторін і регіональних держав. Режим Асада намагається утримати всю країну під своїм контролем. Його союзники в Тегерані отримали б в такому випадку сухопутний коридор з Ірану через Ірак і Сирію до угруповання «Хесболлах» в Лівані.

США і їх сунітські союзники хочуть що б то не стало не допустити створення такої шиїтської смуги впливу. SDF, у свою чергу, в разі очікуваної при підтримці західної коаліції перемоги над «Ісламською державою» сподівається створити тут плацдарм для подальшої боротьби з режимом Асада. Вашингтон же, маючи в Сирії такого партнера, як SDF, отримав би додатковий козир у геополітичній грі з Москвою і Тегераном про майбутнє Сирії.

«Чим більш важким стає положення терористичного угруповання «Ісламська держава», — резюмує автор Frankfurter Allgemeine Zeitung, — тим більше конфронтаційними стають дії інших сил в регіоні, які намагаються вийти на найбільш вигідні позиції на період після кінця «ІГ».

Цілком реальною загрозу ескалації конфлікту вважає експерт берлінського Фонду науки і політики (SWP) Халед Якуб Овейс. «Без сумніву, ситуація в Сирії з військовим участю Росії і США, стає все складніше і складніше, будь-яка дія викликає реакцію, — заявив він в інтерв’ю DW. — І це може призвести до нової динаміки розвитку конфлікту».

Які цілі переслідує в Сирії Москва?

З точки зору Süddeutsche Zeitung, вирішальним чинником виходу цієї геополітичної сутички стане ступінь готовності Вашингтона і Москви йти на поводу у своїх місцевих союзників. «Росіяни могли б скористатися ситуацією, щоб змусити Асада до політичного вирішення конфлікту і продемонструвати прихильність їх нібито головної мети — боротьби з ІГ, — вказує газета. — Або ж вони, зі свого боку, поведуть справу до ескалації після того, як Трамп не виправдав їх надій і не запропонував угоду на їх смак».

Süddeutsche Zeitung нагадує, що Барак Обама намагався у що б то не стало уникати загострення відносин з Росією, але тепер у Білому домі тон задають генерали, які хочуть перевірити, пише газета, готова Москва ризикнути заради інтересів Асада серйозної конфронтації з США або тільки блефує.

Як надзвичайно вибухонебезпечну оцінює ситуацію в регіоні керівник програм Східної Європи і Центральної Азії в Німецькому товаристві зовнішньої політики (DGAP) Штефан Майстер (Stefan Meister). «Ми бачимо, як швидко може відбутися ескалація ситуації», — зазначив він, відповідаючи на запитання DW. Майстер не думає, що наказ збити сирійський літак дав безпосередньо Дональд Трамп, але і він визнає, що президент дає військовим порівняно багато простору для маневру.

Фішки і долари

«Трамп передав військовим не верховне командування, але повноваження на прийняття деяких рішень, — каже Майстер, — ось вони на місці і вирішили збити бомбардувальник». Нещасний випадок Майстер також не виключає, але «був би дуже здивований, якби це було так.

Керівник аналітичного центру Orient Research в Дубаї Самір Альтаки крім регіональних інтересів Росії в Сирії бачить і її бажання застовпити за собою великодержавний статус. Виступаючи в минулу суботу, 17 червня, в Берліні, він порівняв Москви з азартним гравцем, що прийшли в казино, щоб виграти 10 тисяч доларів.

«А вигравши, вона хоче піти, зберігши обличчя, а ще краще — підвищивши свій статус, — продовжував Альтаки. — Але ці 10 тисяч доларів залишаються пластмасовими фішками, США не визнають таку «валюту» і не готові обміняти фішки на справжні долари».

Ця новина також на сайті Deutsche Welle.

Facenews

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Оставить комментарий