Україна переведе державні дані на блокчейн-платформу: що це означає для країни?

0


19 квітня стало відомо про угоду Кабміну України з американської стартап-компанією BitFury, яка переведе державні реєстри на блокчейн-платформу.

Керівник BitFury Валерій Вавилов, відомий в першу чергу як співзасновник EX.UA, повідомив, що це найбільший проект з впровадження технології блокчейн в державних структурах, не має аналогів у світі. InfoResist розповідає, що таке блокчейн, чому він є грозою всіх бюрократів і корупціонерів і як ця угода може змінити Україну.

Що таке блокчейн

Для звичайної людини поняття «блокчейн» тісно пов’язане з терміном «биткоин» — і це неспроста. Концепція блокчейна була представлена в 2008 році і вперше реалізована у 2009 у вигляді цифрової валюти «биткоин». Таким чином, биткоин це електронна валюта, а блокчейн можна представити як базу даних (цифровий журнал обліку) з інформацією по транзакціях з цією валютою.

Виявилося, що блокчейн можна використовувати для запису не тільки фінансових операцій, але і практично все, що має цінність: даних про видані кредити, порушення правил дорожнього руху, одруження. Все, що може бути записано на звичайному папері, може бути записано і з використанням блокчейна з однією лише різницею – у блокчейне просто неможливо змінити чи підробити запису.

Захищеність і надійність блокчейна пояснюється його архітектурою. Всі користувачі блокчейна утворюють мережу комп’ютерів, в кожному з яких зберігається копія даних – усі комп’ютери рівноправні, у системи немає командного центру. Завдяки цьому зламати або знищити мережу на основі блокчейна практично неможливо, оскільки для цього потрібно вимкнути або зламати всі комп’ютери.

Які-небудь записи в блокчейн (тобто журнал транзакцій) можна вносити лише зі згоди більшості учасників мережі. Всі дані блокчейн-мережі завжди для всіх відкриті. Простіше кажучи, в блокчейн-системі кожен зможе побачити, що у когось є мільйон доларів. Але скористатися цим мільйоном доларів зможе тільки той, у кого є спеціальний ключ. Використання спеціальних алгоритмів шифрування робить редагування журналу транзакцій без ключа в принципі неможливим.

Хто вже користується блокчейном

Найбільш активно технологією користується банківський сектор та інші фінансові установи. Восени 2016 року британський банк Barclays і молочна компанія Ornua вперше провели першу фінансову операцію з використанням блокчейна на 100 000 доларів. Активно почали впроваджувати блокчейн в свою продукцію і IT-гіганти на кшталт IBM, Intel і Microsoft.

Технологія використовується вже і деякими державними органами. Найбільш активно в цій області просунулися Швеція, Естонія та Грузія.

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Оставить комментарий