Україна посунула Білорусь з першого місця за постачанням нелегальних сигарет в Європу

4


Україна в 2016 році стала найбільшим постачальником нелегального тютюну в країни Європи. Раніше лідерство на тіньовому ринку належало Білорусі. Про це йдеться в доповіді про нелегальної торгівлі тютюновою продукцією в країнах ЄС, підготовленому консалтинговою компанією KPMG.

Як пише РБК, за останні п’ять років обсяг контрабандних сигарет, поставлених з України зріс на 1,3 млрд штук, а з Білорусі, навпаки, скоротився на 1,8 млрд штук. Таким чином, на українські сигарети довелося 12% всього обсягу нелегального ринку Європи, в той час як постачання з Білорусі зайняли 10%.

Причина — в низькій ціні українських сигарет, пояснюють аналітики KPMG. Середня вартість пачки (20 сигарет) в 2017 році на Україні становить 0,52 євро, а в Білорусі — 0,6 євро.

Ринок нелегальних сигарет в 2016 році становив приблизно 9% (близько 48,3 млрд сигарет) від загального обсягу тютюнового ринку в Європі — це на 0,8 в.п. менше, ніж у 2015 році. З них 86% поставляється з держав, які не є членами Євросоюзу, випливає з доповіді. Загальні податкові втрати європейських країн через нелегального тютюну склали 10,2 млрд євро, підрахували аналітики KPMG. Найбільше таких сигарет продається у Франції та Польщі.

При цьому Білорусь залишається найбільшим постачальником нелегальних сигарет в Росію. Білоруський потік переорієнтувався з заходу на схід, пояснив РБК джерело на тютюновому ринку. Зараз вартість нелегальних сигарет з Білорусі в два рази менше недорогих марок російського виробництва, а купівельна спроможність росіян падає, продовжує співрозмовник РБК.

Так, у 2016 році частка нелегальної тютюнової продукції зросла в чотири рази, за даними TNS. Основний постачальник — Білорусь. За даними TNS, на марки Гродненської тютюнової фабрики припадає 26% всього нелегального тютюнового ринку в Росії. Всього в 2016 році в Росії було вироблено 335,7 млрд сигарет, згідно з даними Росстату.

Зараз понад 60% нелегальної тютюнової продукції в Росії складають законно зроблені, але незаконно ввезені сигарети з країн Митного союзу — Білорусі, Казахстану, Киргизстану, підтверджує менеджер з нормативного регулювання та взаємодії з органами влади Imperial Tobacco Олександр Александров.

Якщо не гармонізувати ставки акцизів на сигарети в країнах Євразійського економічного союзу (ЄАЕС), то припинити зростання привабливості дешевих білоруських цигарок не вийде, вважає віце-президент JTI з корпоративних відносин і комунікацій у Росії Сергій Кисельов. За його словами, для цього потрібно відмовитися від додаткової індексації російських ставок акцизу і як можна швидше досягти домовленостей з сусідами по союзу». Це дозволить нівелювати вигоду, яку отримують злочинці від контрабанди тютюну, згоден Александров.

Уряд Росії вже запропонувало не підвищувати ставку акцизів на тютюн і застосовувати діючу зараз — 1562 росс. рублів за 1 тис. сигарет плюс 14,5% розрахункової вартості. Відповідний законопроект уряд вніс у Держдуму в червні 2017 року. При цьому законопроект передбачає, що ставки акцизів на 2018-2019 роки будуть встановлені на рівні, зафіксованому в чинній редакції Податкового кодексу, а на 2020 рік можуть бути збільшені до 1966 росс. рублів за 1 тис. сигарет. Цей крок показує, що Росія готова піти назустріч іншим учасникам Митного союзу і уповільнити темпи зростання, щоб зблизити ставки в усіх країнах, пояснює Олександр Александров.

За матеріалами: cripo.com.ua

Источник

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Оставить комментарий