Хто з українців виграє від пенсійної реформи

4


Пенсійна реформа, презентована днями Кабміном, принесе українцям не тільки «пряники», але і гіркі «пігулки» у вигляді підвищення мінімального стажу, що дає право на пенсію, та скасування пенсій за вислугою років. «Сьогодні» з’ясувала, хто виграє від нововведень і що думають з цього приводу самі пенсіонери. Нагадаємо, за словами прем’єра Володимира Гройсмана, у підсумку реформи виплати зростуть у 11,9 млн пенсіонерів (всього їх 12 млн), при цьому 5,6 млн осіб додадуть майже по 1000 грн.

ОСУЧАСНЕННЯ ПЕНСІЙ. Це найголовніше рішення для пенсіонерів. У підсумку багато сподіваються, що їхні пенсії зростуть. Зміст осучаснення в тому, що при розрахунку пенсій, призначених до 2008 року, використовували середній показник зарплати 1197 грн, а з 1 жовтня 2017-го обіцяють застосувати втричі більший — 3764 грн, так як заробітки за 8 років значно зросли, а пенсії немає. «У мене пенсія майже 3500 грн, отримую її з 2006 року, трудовий стаж більше 50 років, тому сподіваюся на солідну надбавку. За моїми підрахунками виходить близько 1000 грн», — говорить доцент НТУУ КПІ Василь Легков. А ось ті, у кого пенсія мінімальна, можуть сподіватися на надбавку тільки при дуже великому трудовий стаж — 40 років і більше. За словами пенсійного експерта Віталія Мельничука, багатьом пенсіонерам зараз доплачують до мінімуму за рахунок держави. «Припустимо, у людини при стажі 30 років і невеликій зарплаті розрахункова пенсія 800 грн. Але все одно він отримує минпенсию 1312 грн. Після перерахунку пенсія збільшиться, умовно кажучи, на 300 грн, або до 1100 грн. Але він, як і раніше, отримає ті ж 1312 грн, просто держава доплатить менше, а пенсійний фонд виплатить більше. Тому реально від осучаснення виграють ті, у кого пенсії від 1500 грн і вище», — роз’яснив Мельничук.

СОЦСТАНДАРТИ. Кабмін обіцяє з 1 жовтня скасувати недоплату 15% від їх пенсії працюючим пенсіонерам, введену в 2014 році. «Фактично це аналог податку на доходи трудящих, але є різниця — зі страхових внесків, за рахунок яких виплачуються пенсія, всі податки вже були взяті раніше, тому держава обкладає працюючих пенсіонерів двічі. Скасування можна вітати, як і на 2 місяці раніше терміну підвищення мінпенсії з 1312 до 1373 грн», — говорить економіст Олександр Охріменко.

СКАСУВАННЯ ПІЛЬГ. В менш виграшному становищі опинилися пільговики передпенсійного віку, мають право на дострокову пенсію за вислугою років. Найчисленніша категорія серед них — вчителі і лікарі, які можуть вийти на пенсію до досягнення 60 років при необхідному стаж роботи за фахом (зараз 26,5 років). З 1 січня 2018-го їх хочуть позбавити такої можливості. Так 54-річна медсестра Людмила Дымша розповіла нам, що збирає документи на пільгову пенсію, поки її не скасували: «Не бачу сенсу ще 6 років працювати, все одно пенсія виявиться набагато більше. Її не вистачить на життя, але роботу, нехай не за фахом, я знайду (працювати медиком або вчителем таким пенсіонерам закон забороняє, інакше позбавлять пенсії. — Авт.)». А от 50-річна викладач фізики однієї з київських шкіл Людмила Петрів оформляти пенсію за вислугою років і не збиралася, хоча має стаж 29 років. «Не секрет, що із-за маленької зарплати багато вчителів підробляє приватними уроками. А головна клієнтура — учні своєї школи. Якщо я звільнюсь, втрачу додатковий заробіток», — сказала нам Петрів.

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

1
2
Загрузка...