Хто з українців виграє від пенсійної реформи

5


Пенсійна реформа, презентована днями Кабміном, принесе українцям не тільки «пряники», але і гіркі «пігулки» у вигляді підвищення мінімального стажу, що дає право на пенсію, та скасування пенсій за вислугою років. «Сьогодні» з’ясувала, хто виграє від нововведень і що думають з цього приводу самі пенсіонери. Нагадаємо, за словами прем’єра Володимира Гройсмана, у підсумку реформи виплати зростуть у 11,9 млн пенсіонерів (всього їх 12 млн), при цьому 5,6 млн осіб додадуть майже по 1000 грн.

ОСУЧАСНЕННЯ ПЕНСІЙ. Це найголовніше рішення для пенсіонерів. У підсумку багато сподіваються, що їхні пенсії зростуть. Зміст осучаснення в тому, що при розрахунку пенсій, призначених до 2008 року, використовували середній показник зарплати 1197 грн, а з 1 жовтня 2017-го обіцяють застосувати втричі більший — 3764 грн, так як заробітки за 8 років значно зросли, а пенсії немає. «У мене пенсія майже 3500 грн, отримую її з 2006 року, трудовий стаж більше 50 років, тому сподіваюся на солідну надбавку. За моїми підрахунками виходить близько 1000 грн», — говорить доцент НТУУ КПІ Василь Легков. А ось ті, у кого пенсія мінімальна, можуть сподіватися на надбавку тільки при дуже великому трудовий стаж — 40 років і більше. За словами пенсійного експерта Віталія Мельничука, багатьом пенсіонерам зараз доплачують до мінімуму за рахунок держави. «Припустимо, у людини при стажі 30 років і невеликій зарплаті розрахункова пенсія 800 грн. Але все одно він отримує минпенсию 1312 грн. Після перерахунку пенсія збільшиться, умовно кажучи, на 300 грн, або до 1100 грн. Але він, як і раніше, отримає ті ж 1312 грн, просто держава доплатить менше, а пенсійний фонд виплатить більше. Тому реально від осучаснення виграють ті, у кого пенсії від 1500 грн і вище», — роз’яснив Мельничук.

СОЦСТАНДАРТИ. Кабмін обіцяє з 1 жовтня скасувати недоплату 15% від їх пенсії працюючим пенсіонерам, введену в 2014 році. «Фактично це аналог податку на доходи трудящих, але є різниця — зі страхових внесків, за рахунок яких виплачуються пенсія, всі податки вже були взяті раніше, тому держава обкладає працюючих пенсіонерів двічі. Скасування можна вітати, як і на 2 місяці раніше терміну підвищення мінпенсії з 1312 до 1373 грн», — говорить економіст Олександр Охріменко.

СКАСУВАННЯ ПІЛЬГ. В менш виграшному становищі опинилися пільговики передпенсійного віку, мають право на дострокову пенсію за вислугою років. Найчисленніша категорія серед них — вчителі і лікарі, які можуть вийти на пенсію до досягнення 60 років при необхідному стаж роботи за фахом (зараз 26,5 років). З 1 січня 2018-го їх хочуть позбавити такої можливості. Так 54-річна медсестра Людмила Дымша розповіла нам, що збирає документи на пільгову пенсію, поки її не скасували: «Не бачу сенсу ще 6 років працювати, все одно пенсія виявиться набагато більше. Її не вистачить на життя, але роботу, нехай не за фахом, я знайду (працювати медиком або вчителем таким пенсіонерам закон забороняє, інакше позбавлять пенсії. — Авт.)». А от 50-річна викладач фізики однієї з київських шкіл Людмила Петрів оформляти пенсію за вислугою років і не збиралася, хоча має стаж 29 років. «Не секрет, що із-за маленької зарплати багато вчителів підробляє приватними уроками. А головна клієнтура — учні своєї школи. Якщо я звільнюсь, втрачу додатковий заробіток», — сказала нам Петрів.

ПОКУПНОЇ СТАЖ. Кабмін хоче збільшити з 15 до 25 років мінімальний стаж, що дає право на одержання пенсії, але дозволити докупити від 1 місяця до 5 років стажу тим, кому його не вистачає, сплативши в Пенсфонд по 704 грн за кожен місяць. «Це вихід для мене. Якщо приймуть таку норму, почну відкладати гроші на доплату, — каже будівельник Микола. — Я з кінця 1990-х працюю «в тіні», роблю ремонти, тому навіть мінімальна пенсія мені не «світить». Оформлятися офіційно не хочу, так як зароблю набагато менше, ніж зараз».

За словами Мельничука, ідея про «купівлю» стажу за внески в пенсійний фонд — логічна. «Підставою для нарахування страхстажу є єдиний соцвнесок. Не має значення, як людина його сплатив — щомісячно чи одноразово, — каже Мельничук. — Звичайно, дозволити «купити» 15, 20, а то і 25 років стажу для мінпенсії буде нечесно по відношенню до тих, хто все життя працював, тому пропозиція Кабміну оптимально. МВФ наполягає лише на двох роках, але переговори тривають».

А експерт з пенсреформе Маріанна Онуфрик вважає, що 15 років стажу, що дає право на пенсію, недостатньо: «Підвищення норми детенизирует ринок. Люди на пенсії живуть в середньому 18 років, тому ті, у кого немає можливості сплатити ЄСВ за 2-3 роки, можуть заробити стаж».

Facenews

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

Оставить комментарий